Tatai Erzsébet Képben élve SIPOS ESZTER FESTMÉNYEI Sipos Eszter 2008 és 2012 között festett munkáin már kikristályosodott a stílusa: határozott, megfontolt, zárt körvonalú rajzok, tiszta, többnyire élénk színű, homogén…
Árvai Mária: A mohácsi busók. A „Galéria a Négy Világtájhoz” kiállítása 1947-ben – Visszatérés valami őseredetihez?
Árvai Mária A mohácsi busók A „GALÉRIA A NÉGY VILÁGTÁJHOZ” KIÁLLÍTÁSA 1947-BEN – VISSZATÉRÉS VALAMI ŐSEREDETIHEZ? A Galéria a Négy Világtájhoz egy rövid ideig működő, parányi kiállítóhelyiség volt. Mindösszesen…
Molnos Péter: Az „áhított zsákmány” és a futni hagyott vad – Szerzeményezés a kizökkent időben
Molnos Péter Az „áhított zsákmány” és a futni hagyott vad SZERZEMÉNYEZÉS A KIZÖKKENT IDŐBEN A második világháború vége a Herzog-gyűjtemény örököseit, Herzog Mór Lipót gyermekeit merőben különböző helyzetben találta….
Radák Judit: Vajda Lajos Pepita füzetei
Radák Judit Vajda Lajos Pepita füzetei Sokat tanultam Passuth Krisztinától, elsősorban tárgyi ismereteket, hisz pályám elején ez volt a legfontosabb. Azonban tőle tanultam meg egy olyan hozzáállást is, mely…
Köves-Kárai Petra: Man Ray film/kísérletei – és azok keletkezése visszaemlékezéseinek tükrében
Köves-Kárai Petra Man Ray film/kísérletei – és azok keletkezése visszaemlékezéseinek tükrében Man Ray (1890–1976), ahogy memoárjában több helyen is utalt rá, nem tetszetős filmeket akart készíteni, hanem művészi alkotásokat….
Rényi András: A jól ismert remekművek – „idegen szemmel”. Adalékok a Picasso Balzac-illusztrációi, a Vollard Suite és a neoklasszicizmus művészettörténeti helyének kérdéséhez
Rényi András A jól ismert remekművek – „idegen szemmel” ADALÉKOK A PICASSO BALZAC-ILLUSZTRÁCIÓI, A VOLLARD SUITE ÉS A NEOKLASSZICIZMUS MŰVÉSZETTÖRTÉNETI HELYÉNEK KÉRDÉSÉHEZ „Le a stílussal! …Miért, Istennek talán van stílusa?”…
Galácz Judit: Le a dobozszínpaddal! – Az 1924-es bécsi színháztechnikai kiállítás és magyar visszhangja
Galácz Judit Le a dobozszínpaddal! AZ 1924-ES BÉCSI SZÍNHÁZTECHNIKAI KIÁLLÍTÁS ÉS MAGYAR VISSZHANGJA A zene és a színház kiemelkedő szerepe Bécsben mára már szinte közhelyessé vált. Ezt példázza az is,…
Gucsa Magdolna: Trauner Sándor budapesti évei
Gucsa Magdolna Trauner Sándor budapesti évei „Nemhiába: a XX. század magyar művészetét nagyrészt a többszörösen eltérített pályák, a zsengéjükben elfojtott szándékok története teszi ki” – írja Körner Éva a…
Rockenbauer Zoltán: Szittya Emil és a képzőművészet (Alkalmi bevezető)
Rockenbauer Zoltán Szittya Emil és a képzőművészet (ALKALMI BEVEZETŐ) Szittya Emilre közel másfél évtizede Passuth Krisztina hívta fel a figyelmemet még a „magyar Vadak” kutatásának idején. Ekkoriban jelent meg…
Szeredi Merse Pál: MA/De Stijl – Theo van Doesburg esete a magyar avantgárddal
Szeredi Merse Pál MA/De Stijl THEO VAN DOESBURG ESETE A MAGYAR AVANTGÁRDDAL1 A két világháború közötti avantgárd kapcsolatrendszerek és kölcsönhatások feldolgozása az 1970-es évektől kezdve került a művészettörténeti kutatások…
Markója Csilla: Sűrű, setét erdőben – A megközelíthetetlen Nagy István
Markója Csilla Sűrű, setét erdőben A MEGKÖZELÍTHETETLEN NAGY ISTVÁN Én ugyan mindig találtam hozzá utat, de soha nem olyat, aminek a mentén szóvirágok nyílnának. És ezzel, a szűkös szakirodalom…
Kopócsy Anna: A Kunffy-gyerek – A művészi versengés példái
Kopócsy Anna A Kunffy-gyerek A MŰVÉSZI VERSENGÉS PÉLDÁI1 „Oda Vargaligetre kijött hozzám Rónai Józsi kollégám is, és ő is dolgozott. Tetszett néki, ahogy a fiamat egy nagy fotelbe ültettem,…
Tímár Árpád: Lehel Ferenc és a „keresők”
Tímár Árpád Lehel Ferenc és a „keresõk” A kérdés, hogy kik voltak a „keresők”, hogy mi a jelentése ennek a kifejezésnek, hogy kik használták jellemzésként vagy megbélyegzésként, akkor került…
Kemény Gyula: Se vele, se nélküle – Közelítések Tihanyihoz Cézanne nyomvonalán
Kemény Gyula Se vele, se nélküle KÖZELÍTÉSEK TIHANYIHOZ CÉZANNE NYOMVONALÁN Ez a tanulmány a 2010-es Nyolcak-kiállítás katalógusában megjelent írásom átdolgozott változata.1 Az inspirációt ehhez a Szépművészeti Múzeum 2012-ben megvalósult…
Barki Gergely: Füstbe ment terv
Barki Gergely Füstbe ment terv Eredetileg a kubizmus magyar vonatkozásait feltáró kutatásokkal kapcsolatos tanulmánnyal szerettem volna meglepni Passuth Krisztinát, de az ünnepi alkalomhoz illően mégsem egy szárazabb, tudományos igényű…
Perneczky Géza: Csontváryról – az interneten szörfölve
Perneczky Géza Csontváryról – az interneten szörfölve Passuth Krisztinának, az ünnepeltnek és Markója Csillának, a jelen kiadvány szerkesztőjének írom ezeket a rögtönzött sorokat. Mert hogy eleget tegyek egy nagyobb…
ifj. Botár Olivér – Passuth Krisztináról
ifj. Botár Olivér Passuth Krisztináról Először 1978 augusztusában találkoztam Passuth Krisztinával. Húszéves voltam, már egyetemre jártam Edmontonban, Kanadában, ahol nevelkedtem. Anyámmal, Králik Gabriellával utaztam Magyarországra rokon- és baráti látogatásra….