„A képek úgyis megtalálnak” MARKÓJA CSILLA KÉRDEZI VANCSÓ ZOLTÁNT – RÉSZLETEK1 Látok magam előtt egy óvodában készült fényképet, amin riadtan valami óriási játékot szorongatok. A szemeim kitágulva a rémülettől. A…
Markója Csilla: Nosztalgiaromok ornamentikája – Vancsó Zoltán legújabb albuma: A Facebook-évek
Markója Csilla Nosztalgiaromok ornamentikája VANCSÓ ZOLTÁN LEGÚJABB ALBUMA – A FACEBOOK-ÉVEK1 „Bevallom, eddig olyan szerencsés életem volt, hogy nem igazán találok rá magamban a félelemre” – posztolta egyik képe…
Marosi Ernő: „Elmés funkcionalitás” és „a dolgok pászentosságának elve” – Egy művészettörténész megjegyzései
Marosi Ernő „Elmés funkcionalitás” és „a dolgok pászentosságának elve” EGY MŰVÉSZETTÖRTÉNÉSZ MEGJEGYZÉSEI Nádas Péter könyvecskéje megjelenését tekintve úti élménybeszámoló, az egykori német sorozat címében megnevezett Berühmte Kunststätten első vonalába…
Nádas Péter: Kölcsönzött tájak, kölcsönvett tárgyak – A kép tere és a tér képzete Mikael Olsson fotográfiáin
Nádas Péter Kölcsönzött tájak, kölcsönvett tárgyak A KÉP TERE ÉS A TÉR KÉPZETE MIKAEL OLSSON FOTOGRÁFIÁIN Röptükben a madarak minduntalan dolgozószobám ablakához verődtek. Főleg a cinkék. A madáretetőt erre…
Fischer Gábor: A nosztalgia – Adalékok egy fogalom történetéhez
Fischer Gábor A nosztalgia ADALÉKOK EGY FOGALOM TÖRTÉNETÉHEZ1 BEVEZETŐ Már az antik időkben megindult a folyamat, amelyben a képjelenségeket a közvetlen tapasztalati valóság mellett – és gyakran helyette –…
Radics Viktória: Eredet-delta – Marno Giacomettivel
Radics Viktória Eredet-delta MARCO GIACOMETTIVEL Miért érdekel bennünket annyira egy mű eredete? Hiszen az egész irodalom- és művészettörténet e körül forog, de a műalkotás immanenciáját és autonómiáját hirdető tudomány…
Marno János: A hüllő tévedhetetlensége
Marno János A hüllő tévedhetetlensége A zene haláltusája Október, délután hat óra körül, s a levegő éppen még meleg, a nő pedig már fázós – ám most, a…
Nemes Z. Márió: Bildung és Züchtung – Megjegyzések Dobai Péter archaikus torzójáról
Nemes Z. Márió Bildung és Züchtung MEGJEGYZÉSEK DOBAI PÉTER ARCHAIKUS TORZÓJÁRÓL1 Az archaikus újra eljöveteléről fantáziálunk, vagyis eltaszítunk valamit, hogy eredetet építsünk belőle, melyet aztán vissza akarunk kapni, hogy…
Varga Tünde: A képzelőerő hatalma? – Művészet a nyugati világ művészet-fogalmának romjain
Varga Tünde A képzelőerő hatalma? MŰVÉSZET A NYUGATI VILÁG MŰVÉSZET-FOGALMÁNAK ROMJAIN „A kezedbe helyezem ezeket a korszerűtlen esszéket. Ha úgy döntesz, foglalkozol velük, légy fair. Ne bánj velük rosszul, kérlek….
Anselm Kiefer: A művészet túléli a romjait
Anselm Kiefer A művészet túléli a romjait1 Tisztelt Igazgató Úr, Kedves Kollégák, Hölgyeim és Uraim! A College de France meghívott egy szobrászt, annak reményében, legalábbis így gondolom, hogy a…
Darida Veronika: Nosztalgiaromok
Darida Veronika Nosztalgiaromok1 A TÖREDÉK ESZTÉTIKÁJA A nosztalgia mindig összekapcsolódott a töredékesség gondolatával, mivel a múltból csak kontextusukból kiszakadt, jelentésük vesztett fragmentumok őrizhetők meg. Ennek talán legszebb megfogalmazása Benjamin…
Bartók Imre: Vergilius él
Bartók Imre Vergilius él akit a szó morajlása lehengerelt és magába foglalt, a szóval együtt lebegett, mindazonáltal minél jobban beburkolta a szó, és minél jobban benyomult ő az áradó…
Petar Bojanic: Honvágy és nosztalgia – A háborúból való kilépés mint örök visszatérés a háborúba
Petar Bojanic Honvágy és nosztalgia A HÁBORÚBÓL VALÓ KILÉPÉS MINT ÖRÖK VISSZATÉRÉS A HÁBORÚBA1 Ich will heim, ich will heim. 1688. június 22-én a Baseli Egyetemen Orvostudományi Karán Johannes…
Johannes Hofer: De nostalgia – A honvágyról
Johannes Hofer De nostalgia – A honvágyról1 1688 I. §. Az utóbbi időben az orvostudományi tárgyak szinte áttekinthetetlen sokféleségét megismerhetvén nem voltam biztos benne, hogy mely témát válasszam fejtegetéseim tárgyául,…
Marno János: A béka; Mondom, hogy a mimikri; Nem vagyok; A bolygó szája; A kognitív költészet kőbölcsője; Téli mese; Viselet; A méreg nyelve; Ideje a krokodilkönnyeknek; A halál, a tészta, és a lányka; Mélanie titka
Marno János A béka Emlékszel a békára, mely éjszaka egy teraszon a kánikulában a tarkódon termett? Odakaptál, mert úgy meglepett a nyirkos csapás a beszélgetés közben, melyet a…
Angelo Brelich: Miért a vallástörténet?
Angelo Brelich Miért a vallástörténet? ELSŐ FEJEZET: IGAZSÁG ÉS TUDOMÁNY – EGY ÉLET1 Tudományos tevékenységem szempontjából az életem többé-kevésbé három jól elkülöníthető szakaszra bontható. Volt egy hosszú időszak, amikor…
Egzisztenciális tudomány – Interjú Szilágyi János Györggyel (2. rész)
Egzisztenciális tudomány Interjú Szilágyi János Györggyel, 2. rész* Készült az 1956-os Intézet Oral History Archívuma részére 2003. március 11. és április 8. között a Szépművészeti Múzeumban, Szilágyi János György1…
Somlyó György: Szilveszteri könyvköszönõ – Az „etruszko-korinthosi vázafestészet” szerzõjének (különös tekintettel a 247. l. 59. jegyzetére)
Somlyó György Szilveszteri könyv-köszönő AZ „ETRUSZKO-KORINTHOSZI VÁZAFESTÉSZET” SZERZŐJÉNEK ( KÜLÖNÖS TEKINTETTEL A 247. 1. 59. JEGYZETÉRE) Jancsikám, művedre s a (halhatatlan- ság-igérő – nékem-e? vagy neked? majd elválik!) JEGYZETRE…
Karinthy Ferenc levele Szilágyi János Györgynek
Karinthy Ferenc levele Szilágyi János Györgynek1 Kedves Barátom! Nem is tudod milyen nagy örömet szereztél nekem a Pheidiásról s a Parthenonról írott kicsiny – csak terjedelmére nézve kicsiny!…
Devecseri Gábor levele Szilágyi János Györgynek [1941]
Devecseri Gábor levele Szilágyi János Györgynek [1942]1 Kedves Jancsi! Életem első komoly levelét írom most. Utálok levelet írni. És utálok minden komolyságot. Mégis közölnöm kell veled, hogy amit…
Radnóti Sándor: A mester – Szilágyi János György 95
Radnóti Sándor A mester SZILÁGYI JÁNOS GYÖRGY 951 Nyolc évvel ezelőtt ezeken a hasábokon kritikát írtam Szilágyi János György Szirénzene című kötetéről „A múlt se pihen” címen. Nem szerénytelenségből utalok…
Radnóti Sándor: „A múlt se pihen”
Radnóti Sándor „A múlt se pihen”1 A Szirénzene Szilágyi János György klasszika-archeológiai és ókortudomány-történeti tanulmányait tartalmazza. A klasszika-archeológia az ókori Görögország és Itália tárgyi világát kutatja. Szerzőnk ennek egy területén…
Enigma no. 91.
Enigma 91. szám: Hauser Arnold (Ára: 900-, Ft) Hauser Arnold (1892–1978) művészettörténész a 20. század elejének Budapestjén, részben a Vasárnapi Körben formálódó speciális, szintézisekre törekvő gondolkodás- és írásmódot egy…
Enigma no. 90.
Enigma 90. szám: Passuth Krisztina (Ára: 900-, Ft) A 80 éves Passuth Krisztina, művészettörténész, egyetemi oktató tiszteletére készült összeállítás, mely a magyar modernizmus témakörében készült tanulmányokat foglal magában, kollegák,…
Enigma no. 89.
Enigma 89. szám: Nosztalgiák (Ára: 900-, Ft) Az Enigma 89. kortárs művészetelméleti témájú számában, melynek vendégszerkesztője Darida Veronika, a nosztalgia fogalmának alakváltozásait követjük végig. Habár maga a kifejezés –…
Enigma no. 88.
Enigma 88. szám: Szilágyi János György 2. (Ára: 900-, Ft) Szilágyi János György (1918−2016) ókortudós, művészettörténész egyike annak a néhány klasszika-archeológusnak, akik nemcsak szűkebb tudományukra, de a társadalomtudományok több…
Egzisztenciális tudomány – Interjú Szilágyi János Györggyel (1. rész)
Egzisztenciális tudomány Interjú Szilágyi János Györggyel – 1. rész* Készült az 1956-os Intézet Oral History Archívuma részére 2003. március 11. és április 8. között a Szépművészeti Múzeumban, Szilágyi János…
Komoróczy Géza: Szilágyi János György interjúja elé
Komoróczy Géza Szilágyi János György interjúja elé1 A két kérdező, akik Szilágyi János Györggyel az alább közölt interjút 2003-ban készítették, profik voltak. Közel egy hónapon át jártak be a…
Kőrizs Imre: Örökpanoráma – Szilágyi János György halálára
Kőrizs Imre Örökpanoráma SZILÁGYI JÁNOS GYÖRGY HALÁLÁRA Ebben a karácsony utáni, otromba télmaradékban nem születést várunk – milyen időszerűtlen, kopár advent ez –, hanem haldoklót engedünk el. Elengedjük…
Ács Pál: A mulandóság cáfolata – Szilágyi János György (1918–2016)
Ács Pál A mulandóság cáfolata SZILÁGYI JÁNOS GYÖRGY (1918–2016)1 „Ne azt nézd, amit látsz!” – szólt rám Szilágyi nemrégiben a kórházi ágyából, amikor úgy találta, hogy túlzott kíváncsisággal és némi…
Örkény István: Kereplő
Örkény István Kereplő1 Cuppogott a hó a talpuk alatt. – Stefi szép lány – mondta Szilágyi. – De még milyen szép! Tündöklő, igézetes. Lomhán járt, mint akinek idegen közeg…
Örkény István: Macska az esőben
Örkény István Macska az esőben1 Az ötlet, hogy kirándulást tegyenek a Dobogókőre, Szilágyitól származott. A helyiérdekűn még nem panaszkodott. Csak később jött rá, amikor meredek erdei kapaszkodókat kellett megmászni,…
Örkény István, Szilágyi János György és Vajna János levélváltása
Örkény istván, Szilágyi János György és Vajna János levélváltása1 Örkény István – Szilágyi János Györgynek, 1942. június 9.2 Édes Jánoskám! Nekem itt nagyon jó dolgom van, áthelyeztek a keresztény…
Enigma no. 87.
Enigma 87. szám: Szilágyi János György 1. (Ára: 900-, Ft) Szilágyi János György (1918−2016) ókortudós, művészettörténész egyike annak a néhány klasszika-archeológusnak, akik nemcsak szűkebb tudományukra, de a társadalomtudományok több ágára…
Csilla Markója: Postscript to the four-tome Wilde edition
Csilla Markója Postscript to the four-tome Wilde edition1 The four-volume source edition that appeared as numbers 83-86 of Enigma, the Hungarian periodical of the theory and history of…
„Kegyetlenebb, mint bármelyik országban” – Wilde Margit és Ferenc Wilde Jánosnak írt párhuzamos levélnaplói 1944-ből
„Kegyetlenebb, mint bármelyik országban” WILDE MARGIT ÉS FERENC WILDE JÁNOSNAK ÍRT PÁRHUZAMOS LEVÉLNAPLÓI 1944-BŐL1 Wilde Ferenc (WF): III. 19. vasárnap délelőtt egy szép sétát tettünk Budán. Délfelé a Ménesi…
Gömöri Jenő Tamás: Margit és Ferenc
Gömöri Jenő Tamás Margit és Ferenc1 Wilde Margitnak és Ferencnek Jó József-Utcám, Margitot és Ferencet nem gyötrik, nem üldözik: ám ki-nemest óvhat a maga jobb sorsa ma attól,…
Wilde János: A freskó szerepe az olasz festészet fejlődésében – Bevezető
Wilde János A freskó szerepe az olasz festészet fejlődésében1 BEVEZETŐ Erőteljes, gyors férfiak művészete… Michelangelo A nagy olasz festészet története főbb eseményeiben tisztán áll előttünk. Áttekinthetjük három…
Gosztonyi Ferenc: Néhány szó Wilde János egyetemi pályaműve elé
Gosztonyi Ferenc Néhány szó Wilde János egyetemi pályaműve elé Wilde János 1909 és 1914 között volt a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem beiratkozott hallgatója.1 1915-től járt a bécsi egyetemre,…
Bardoly István: „Éppen ezekből állott akkor az életünk” – Wilde Margit és Ferenc 1944-es feljegyzései elé
Bardoly István „Éppen ezekből állott akkor az életünk” WILDE MARGIT ÉS FERENC 1944-ES FELJEGYZÉSEI ELÉ Az utóbbi évtizedekben több olyan napló, vagy naplószerű feljegyzés is megjelent,1 amelyek részben…
Enigma no. 86.
Enigma 86. szám: Wilde és a bécsi iskola 4. (Ára: 900-, Ft) Az Enigma 86. száma a tavaly megjelent, a világhírű Michelangelo-kutató művészettörténész, Wilde János és a bécsi iskola kapcsolatát…